Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a nehézgépgyártó vállalat több energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, olvasható a vonatkozó közleményben. A társaság árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.
Miközben jövőre is jelentős mértékben emelkedik növényi olajok iránti kereslet, a kínálati oldal egyebek mellett az El Nino időjárási jelenség miatt lesz szűkös - idézi a ESM kiskereskedelmi szakportál Thomas Mielkét, hamburgi székhelyű Oil World elemzőjét.
Felszólította Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök arra, hogy soha többé ne sértegesse a lengyeleket és Lengyelországot – írja az Al-Jazeera.
Ukrajna Lengyelország barátja, a két ország vezetése jó kapcsolatot ápol, a gabonavita csak egy apró probléma két, remek viszonyban lévő ország közt – jelentette ki ezeket Andrzej Duda, Lengyelország elnöke.
Áprilisban tovább gyorsult az ipari termelői árak emelkedése: a belföldi értékesítés árszintje immár 42,6%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. A lendületet továbbra is az energiaintenzív ágazatokban megfigyelt óriási drágulás adja, de immár a magasabb feldolgozottságú termékekbe is egyre inkább utat tör az árnyomás.
Az ipar belföldi értékesítési árai közel 40%-kal emelkedtek egy év alatt, az utóbbi két évtizedben messze a legnagyobb mértékben. Sőt, bár erre csak korlátozottabb adatok állnak rendelkezésre, valószínű, hogy a rendszerváltozás sokkja óta nem volt ilyen durva termelői infláció.
Tavaly decemberben az ipar belföldi érékesítéseinek árszínvonala 31,4%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A termelői árindex ilyen magasan ebben az utóbbi két évtizedben még nem járt, megközelítőleg hasonló ütemű drágulásra 1995-ban láthattunk példát. A legnagyobb árnyomást továbbra is az energiaárak közvetlen hatása jelenti, de már a feldolgozott termékek körében is erősödik a termelői infláció.
Tavaly december óta minden hónapban bőven 1% felett emelkedett az ipar belföldi értékesítésének árszintje, így az egy évre visszatekintő drágulás már 15% felett jár. Ilyen magas árnövekedési tempót a 2000-es években most jelentett először a KSH.
2020-ban a söripar kibocsátásának (100,3 milliárd forint) volumene a 2010-es években nem tapasztalt mértékben, 13%-kal visszaesett - jelentette a KSH. A nagymértékű csökkenést jelentős részben a Covid19-járvány miatti fogyasztáskiesés okozta. A korlátozások nyomán a tavaszi és a késő őszi hónapokban a vendéglátóegységek bezártak, vagy csak korlátozottan fogadhattak vendégeket, a sörgyárak és a sörfőzdék által támogatott kulturális és sportrendezvények, fesztiválok, város- és falunapok pedig többnyire elmaradtak.
Tavaly novemberben az ipari termelés volumene 0,9%-kal haladta meg az előző havi szintet - erősítette meg az eső becslést a ma közzétett második becslésével a KSH. Ez összességében nem mondható rossz eredménynek, de a gyenge összképen alig változtat. Az éves alapú növekedés novemberben szerény: 0,6% volt, és az ipari trend továbbra is gyakorlatilag stagnálónak mondható, hiszen az év első tizenegy hónapjában mindössze 1%-os ipari termelésnövekedésről beszélhetünk. Reménysugár azonban a magyar ipar számára, hogy novemberben hirtelen jelentősen nőttek az új exportrendelések és így a rendelésállományi mutatók is emelkedtek.
Teljesen átalakul az uniós támogatások kifizetések rendszere, kérdés, ki lesz a nagy vesztes.
A munkáltató adhatja kedvezményesen a 35 év alattiaknak.
A SpaceX rakéták veszélyeztetnek bizonyos útvonalakat.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Ez jól rámutat a kölcsönös függőségre, de jöhet majd ebben nagy változás.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?